ochranné známky

Video či zvuk ako ochranná známka?

Vedeli ste, že po nedávnej novele zákona o ochranných známkach (zmena účinná od 14.01.2019), už nie je nevyhnutným predpokladom pre zápis národnej ochrannej známky jej grafické znázornenie?

Doteraz bola táto možnosť zakotvená iba pre európsku ochrannú známku – t. j. pre ochrannú známku s ochranou vo všetkých 28 členských štátoch EÚ.

Čo je potrebné pod touto zmenou rozumieť?

Znamená to v podstate možnosť národnej registrácie aj iných prejavov označenia ako klasickej ochrannej známky v slovnom, obrazovom alebo kombinovanom vyobrazení (slovo + logo). Od začiatku tohto roku je teda u nás umožnené registrovanie napr. zvučky príp. videa alebo kombinovaného multimediálneho zobrazenia ako označenia špecifického pre tovary a služby majiteľa ochrannej známky.

Napríklad:

Mnohí výrobcovia používajú v reklamách pre nich špecifickú zvučku, ktorá ich odlišuje od ich konkurentov.

Alebo môže ísť o propagačné videá steak reštaurácie, ktoré tvoria celkový branding tejto reštaurácie.

Iné ako grafické označenie môže byť teda registrované za ochrannú známku ak:

  1. rozlišuje výrobky/služby podnikateľa A od výrobkov/služieb podnikateľa  B
  2. a zároveň je vyjadrené spôsobom, ktorý spotrebiteľom umožňuje jasne a presne určiť čo je pre majiteľa ochrannej známky odlišujúce/ špecifické = má rozlišovaciu spôsobilosť pre majiteľa ochrannej známky a jeho tovary/služby.

U nás novinka, v EÚ prakticky riešené v roku 2017

Išlo o prípad krátkej videosekvencie ako ochrannej známky, a to v prípade registrácie videosekvencie tureckého šéfkuchára Nusret Gökçe. Ten je na youtube a sociálnych sieťach viac známy pod prezývkou Salt Bae.

Salt Bae je majiteľom steak reštaurácií nielen v Turecku a na Blízkom východe, ale aj v USA a je hlavne preslávený elegantným servírovaním steakov a ich následným solením. Ide o tzv. salty (pozn.: v preklade slané) videá prezentujúce servírovanie steakov.

Ukážku si určite pozrite, je TU! (zdroj: youtube  Pozn: nevhodné pre vegánov/vegetariánov apod.).

Obdobné videá mali milióny pozretí, čo malo aj negatívny dopad. Salt Bae začal byť kopírovaný konkurenciou.

A tak nasledovala prihláška európskej ochrannej známky

Salt Bae podal prihlášku na zápis uvedenej videosekvencie ako európskej ochrannej známky v podobe pohybovej známky pre triedy tovarov zahŕňajúce napr. aj samotné oblečenie (trieda 25), ale aj pre triedu zahŕňajúcu reštaurácie (trieda 43), konkrétne servírovanie jedla.

Práve vo vzťahu k reštauráciám bola na prvom stupni – Európskym úradom pre duševné vlastníctvo so sídlom v Alicante, Španielsko – jeho prihláška zamietnutá. Úrad uvedenú 3 sekundovú sekvenciu (krájanie a solenie mäsa) považoval len za banálny výkon šéfkuchára, ktorý nemá rozlišovaciu spôsobilosť vo vzťahu ku konkurencii.

Salt Bae sa však odvolal.

A čo si myslíte, keď ste si pozreli video – ako dopadol?

hmmm

Áno, bol úspešný – no iba čiastočne.

Výsledok – čiastočný zápis videa ako pohybovej ochrannej známky

Odvolací orgán síce rozhodol o zapísaní tejto pohybovej ochrannej známky pre triedu 43 – ktorá zahŕňa aj reštaurácie, no z uvedenej ochrany vyňal práve služby súvisiace s poskytovaním jedla. Vo vzťahu k reštauráciám bola zapísaná ochranná známka napr. pre organizovanie svadobných recepcií, či pre poskytovanie nápojov.

V čom bol problém, hoci Salt Bae mal videá, ktoré boli virálne? Teda mali milióny pozretí – nestačilo to?

No, nestačilo…

Odborníci, ktorí rozhodovali v tejto veci, sa zhodli na tej skutočnosti, že cez videá existuje dôkaz o používaní špecifického spôsobu krájania a solenia mäsa. Na druhej strane to však nie je dostatočným dôkazom o tom, že práve spôsob servírovania odlišuje steak houses vo vlastníctve Salt Bae od konkurencie.

Keďže sociálne médiá a youtube kanál sú používané za účelom reklamy a teda sú bežnými promo kanálmi, virálne video ešte nie je dôkazom pre rozlišovaciu spôsobilosť ochrannej známky. Len z počtu pozretí nemožno vyvodiť, že uvedený znak odlišuje Salt Baea na dostatočne veľkom území v očiach dostatočne veľkého počtu konzumentov od jeho konkurencie.

Uvedené odôvodnenie teda zamávalo online dôkazmi vo vzťahu k virálom.

No nezabúdajme, že Salt Bae bol čiastočne úspešný a zároveň môže uvažovať o prostriedkoch ochrany, ktoré mu poskytuje autorské právo.

Veríme, že jeho zákazníci sú napriek menšiemu neúspechu naďalej spokojní s jeho úžasnými vystúpeniami 🙂

zdroj obrázkov: pixabay, CCO licence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × 5 =